Katalóg a návod - fasádne lešenie
Návod na montáž a demontáž lešenia
- Tento návod popisuje montáž a demontáž lešenia ALFIX 0,73 a 1,09 m.
- Montáž a demontáž lešenia môžu vykonávať len osoby, ktoré majú na to potrebné znalosti a oprávnenie. Odchýlka od tohto návodu je možná len vtedy, ak je možné odchýlku odborne posúdiť a odborne vykonať.
- Rôzne možnosti montáže závisia od toho, či cez fasádu môžu prenikať vzdušné prúdy, a od typu fasády.
Pre všetky varianty inštalácie platí nasledovné:
Maximálna výška lešenia je 24 m vrátane vretenovej podnože. Lešenie s výškou nad 24 m, ak sa to nedá posúdiť na základe praktických skúseností, musí byť podložené statickým výpočtom.
Jednotlivé komponenty lešenia sa musia pred montážou vizuálne skontrolovať, či nie sú poškodené. Poškodené komponenty lešenia nie je možné namontovať. Lešenie sa môže postaviť len na podklad, ktorý má dostatočnú nosnosť. Na podklade, ktorý nemá dostatočnú nosnosť, sa musí postaviť základňa, ktorá umožní rozloženie zaťaženia.
Pod každým stojanom lešenia je výškovo nastaviteľný pätka vretena. Vretenové pätky sú k dispozícii v dĺžkach 0,4, 0,6, 0,8 a 1,5 m. Nožičky s dĺžkou 0,6 m sa dajú natočiť maximálne do 45 cm. Na teréne so sklonom alebo výškovými nerovnosťami alebo na dosiahnutie určitej výšky lešenia možno pri nastavovaní lešenia použiť vyrovnávacie zariadenie stavacie rámy o výšce 0,67 m alebo 1,0 m. Stavebné alebo nosné rámy sú namontované na nožičky vretena v primeranej vzdialenosti od fasády a sú zabezpečené proti pádu jednoduché zábradlie. Je potrebné vyrovnať vertikalitu rámov pomocou vodováhy.
Na vonkajšej strane lešenia je umiestnený uhlopriečka a zábradlie. Upravený koniec uhlopriečky sa vloží do otvoru v kontaktnej doske rámu a zatlačí sa smerom nadol, aby sa spojka na opačnom konci uhlopriečky mohla pripevniť k opačnému rámu. Zábradlie sa vloží do zámkov rámov. V niektorých variantoch montáže sa uhlopriečky a zábradlia aj na vnútornej strane lešenia.
Výsledné pole lešenia sa musí vertikálne a horizontálne vyrovnať pomocou vretenových pätiek a diagonál. Musí sa skontrolovať aj vzdialenosť od steny.
Na hornej priečnej U-profily stavacích rámov sa zavesujú podlážky vždy po celej šírke rámu, t. j. pre rám so šírkou 0,73 m sa použijú buď dva úzke podrámy (so šírkou 0,32 m), alebo jeden podrám so šírkou 0,60 m. Pre rám so šírkou 1,09 m sa použijú tri podrámy so šírkou 0,32 m alebo jeden široký a jeden úzky podrám. Pri použití podchodzieho rámu je potrebné položiť podklady v celej šírke, štyri úzke podklady alebo dva široké podklady. V tretej skupine podvalov sa môžu použiť všetky typy podvalov. Inštalácia ostatných skupín lešenia sa vykonáva podobným spôsobom, aký bol opísaný pre prvú skupinu. Najmenej každé piate pole musí byť vybavené diagonálu.
Pri výstupe na ďalšie poschodie by mal mať pracovník bezpečnostný postroj pripevnený k vnútornému stojanu. vertikálneho rámu nižšia úroveň. Pracovník potom môže vystúpiť na podlážku a osadiť prvé dva rámy horného poschodia. Zábradlie medzi rámy sa nasadia ihneď po montáži. Pracovník potom presunie sponu zaisťujúcu jeho bezpečnostný postroj do rohu pri vnútornom zvislom ráme hornej paluby, ktorý je bližšie k ďalšiemu postupu montáže ostatných rámov a zábradlí na celej palube s premiestnením upevnenia bezpečnostného postroja podobným spôsobom.
Ak sa buduje koncové pole, je potrebné osadiť dvojité bočné zábradlie. Diagonály musia byť počas montáže lešenia na každom poschodí montované priebežne tak, aby boli na každom poschodí montované v opačných smeroch.
Pri montáži posledného poschodia sú vonkajšie strany rámov vybavené zábradelné stĺpiky, do ktorého sa zavesí zábradlie. V koncovom poli posledného poschodia lešenia je potrebné namontovať zábradelný nosník.
Na zachytenie ťahových a tlakových síl kolmých na fasádu sa používajú tieto metódy kotvy s pevnými spojkami pripojenými k stavacím rámom. Kotvenie lešenia sa musí vykonávať súčasne s výstavbou jednotlivých poschodí lešenia a nie je povolené vykonávať kotvenie neskôr. Krajné stĺpy a miesta, kde sú umiestnené poklopy, sa musia kotviť každé 4 m výšky, striedavo každých 8 m, pričom konečná poloha kotiev musí pripomínať sínusoidu. Kotvenie sa vykonáva vyvŕtaním otvoru vo fasáde, vložením hmoždinky a skrutky s okom, zaháknutím kotvy do pripraveného skrutky s okom a pripevnením kotvy pevnou spojkou k nastavovaciemu rámu.
Podlahy sú priebežne vybavené okopové zarážky, a to pozdĺžne a priečne, aby sa zabránilo pádu materiálu alebo náradia z lešenia.
Lešenie sa inštaluje na rohoch budovy spojením dvoch vertikálnych rámov otočených o 90° pomocou dvoch otočných spojok. Jedna z týchto spojok je umiestnená v otvore kontaktnej dosky montážneho rámu. Počas montáže sa rámy spájajú pomocou otočných spojok každé 4 metre.
Na rozšírenie podlahovej plochy sú k dispozícii dve konzoly: Konzola 0,36 m umožňuje rozšírenie podlahovej plochy o úzku podlážku (0,32 m). Konzola môže byť umiestnená na vnútornej alebo vonkajšej strane lešenia. Konzola 0,73 m umožňuje rozšírenie podlahovej plochy o široké poschodie (0,60 m) alebo dve úzke poschodia (0,32 m).
Podchádzajúce rámy umožniť umiestnenie lešenia na miestach, kde je potrebné zabezpečiť bezpečný prechod pre chodcov. Spodné rámy umožňujú inštaláciu stavacích rámov šírky 0,73 m a 1,09 m. Na preklenutie medzery v oblasti lešenia sa používajú oceľové alebo hliníkové priehradové nosníky o rôznej dĺžke.